Průhledy on-line čtete na adrese http://pruhledy.unas.cz
Hlavní strana
Předplatné
stránky o.s. Arte Natura

PRŮHLEDY
on-line

Seznam článků
Autoři

Jak se stát
autorem
10.3.2003 – PRŮHLEDY on-line – původní článek

Bez dětí to nezvládneme?
aneb Jak jsme ztratili jeden ideál…

Milí čtenáři, příroda se častěji ocitá v situaci, kdy od nás potřebuje pomoc. Takovým bolavým místem je autobusová točna u Veletin. Není to jediná černá skládka v okolí, ale nedá se přehlédnout. Je prostě denně na očích při cestě do Hradišťě. Už poněkolikáté uspořádalo v dubnu 2002 občanské sdružení Arte Natura spolu s dětmi z vlčnovské školy úklid tohoto místa. Už v srpnu se na točně objevil pevný komunální odpad a s každým dnem ho přibývalo. Pomalu jsme si zvykli na to, že příkopy kolem silnic jsou plné plastových lahví a barevných sáčků od sladkostí, ale vršící se hromada odpadků nás stále popuzovala. Jenže co dál? Navrhli jsme dětem, že točnu a okolní příkopy uklidíme a vandalům necháme vzkaz, které je snad přesvědčí o necitelnosti jejich jednání.

Pokud máte pocit, že mladá generace nestojí za nic, prohlédněte si pozorně přiložený snímek. Přála bych rodičům těchto dětí, aby viděli zaujetí, s kterým mi pomáhaly, přestože to nebyla práce nijak zvlášť příjemná. O to víc mě mrzí, že naše snaha nepřinesla očekávané ovoce. Když jsme se vraceli do Vlčnova a byli asi na půli cesty, zastavilo u točny auto a podezřele dlouho tam stálo. Začalo nám to být divné, a tak jsme se obávali, že nám někdo chce strhnout ceduli. Vydali jsme se tedy úprkem zpátky. Dva muži z auta nás museli slyšet, protože jsme doslova řvali: "Chyťte je!", takže naskočili do vozu a ujeli. Zůstala po nich jen hromada špinavých igelitů a vzrostlý strom pohozený přes zasazené keře přímo na vrcholku valu u točny. Děti byly zklamány a já taky. Byli to dospělí chlapi a dali špatný příklad do života.

Dětskou výzvu si i další vysvětlili po svém a "obohatili" točnu o novou velkou hromadu odpadu. Kdosi dokonce nelenil a použil stejné modré pytle jako my. Byly tam pohozené spolu se sklenicemi plnými zavařených okurek a rajské omáčky, hadicemi a cihlami, pytli shnilých mrkví a jablek, dvířky od ledničky,..… a tomu vévodil záchod i s prkýnkem a toaletním papírem. Smutná zkušenost. Po pravdě řečeno, nevím, jestli se mi ještě podaří nadchnout děti pro podobnou akci. Dost možná, že v nich zůstal hořký pocit, že to stejně nemá smysl. Zachovávám si optimismus a těším se z toho, jak mě děti svou upřímnou pomocí pohladily po duši. Není ale opravdu čas na to, abychom se k přírodě chovali šetrně všichni?

Za občanské sdružení pro harmonické soužití
člověka s přírodou ARTE NATURA Vlčnov
Jarmila Procházková

psáno pro Časopis pro rodiče a děti žáků ZŠ Vlčnov a pro Průhledy on-line.


Aktualizováno:
17. června 2005

Nahoru

Design ©2002 Y.V.E. ©2001-2005 Arte Natura, sdružení pro harmonické soužití